Ëmbelsirë  me lengë qershie
Ëmbelsirë me lengë qershie

Ëmbelsirë me lengë qershie

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 kokrra veze, 2 gota uji sheqer, 2 luge gjelle kakao, 1 gote uji qumesht, 1 gote uji vaj, 1 gote uji miell, sode buke dhe vanilie, 1 gote uji leng qershie

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene, perzini vezet, sheqerin, kakaon, qumeshtin dhe vajin, nga kjo perzierje ndani menjane nje gote.

Shtoni miellin dhe vanilien perzini dhe pastaj shtoni soden e bukes dhe perzin me mikser 2-3 here ne shpejtesi te ngadalte.

Hidhni kete mase ne nje tepsi keku katrore dhe piqeni ne 180′C per 50 minuta.

Pasi te piqet fikni furren, hidhni siper kekut lengun e qershise lereni 3-5 minuta sa ta thithe dhe pastaj hidhni goten e perzierjes qe kishit lene menjane.

Futeni kekun prape ne furre dhe lereni ne nxehtesine e furres.


Fjalet kyqe : embelsira  leng  qershie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me ylla
Ëmbelsirë me shllagë dhe mak
Shtrudel me spinaqë dhe karrota