ËMBELSIRË ME KREMË VANILJE
ËMBELSIRË ME KREMË VANILJE

ËMBELSIRË ME KREMË VANILJE

Kuzhint.com

Përbërësit:

4 vezë, 4 luge sheqer,

5 luge miellë,

2 luge ujë,

1 luge kakao,

1 pluhur per paste,

50 ml vaj,

250 ml kafe ose qumsht qokollate.

Kremi i verdhë:

4 te kuq te vezes,

1 luge sheqer,

300 ml qumesht,

5 luge miellë,

100 gr margarine,

3 luge sheqer pluhur,

2 sheqer vanile.

100 gr qokollate,

3 luge vaj.

Pergatitja:

Perzihen vezet me sheqer derisa te zbardhet masa dhe te dyfishohet dhe pastaj ia shtoni ujin, vajin, miellin e perzier me pluhur per pastedhe kakao, dhe perzihet mire dhe kete mase e qesim ne tepsi 30×20 dhe e vendosim te piqet ne 180 grad.

Perzihen te verdhat e vezes me sheqer, pak qumeshte kurse pjesa tjeter e qumshtit e qesim te vloj, pastaj vezeve ua shtojme miellin dhe sheqer vanilen.

Kete mase e perziejme mire dhe kur te vloj qumshti e perziejme derisa te trashet.

Kur te trashet mire e largojme nga zjarri derisa te ftohet pergjysem dhe kesaj mase ia shtojme margarine e tundur em sheqer pluhur dhe e perziejm mire.

Nese deshironi kremin e me siperm mund ta zavendesoni kete krem me 3 pudinga vanilje te pregaditur sipas udhezimit ne pako duke ia shtuar ne masen e ftohur te pudinges edhe nje margarin te perzier me par me sheqer pluhur

Pasi te piqet pandispanja e ndajme ne mes dhe i formojme dy peta.

Peten e pare e shtrijme dhe e lagim me neskafe te pergaditur ose qumesht qokllate dhe siper ia qesim gjysmen e kremin te verdhe ne mes i renditim keksat dhe prap ia qesim edhe pjesen tjeter te kremit ku. pastaj prap ia vendosim edhe peten e dyte te lagur me qumesht qokollate ose neskafedhe ne fund siper ia qesim edhe glazuren me qokollate te shkrire ne avull me 3 luge vaj qe nuk duhet te jet e nxet shume.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  krem  vanilje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salat me kus kus (Couscous) dhe salce jogurti
Makarona ne furre
Tavë dheu shqipëtare