Ëmbelsirë me krem vishnje
Ëmbelsirë me krem vishnje

Ëmbelsirë me krem vishnje

Kuzhint.com

Perbersit

5 veze, 150 gr sheqer

200 gr miellë,

200 ml qumesht,

100 ml vaj,

1/2 pluhur paste,

1 luge cimet(kanelle),

1 sheqer vanile,

Perbersit per kremin:

700 ml qumesht,

150 gr sheqer,

1 sheqer vanile,

6 luge griz( bollgur), ermik,

100 gr kokos,

300 gr vishnje,

Per dekorim qokollad te shkrir.

Pergaditja;

Rrahen vezet me sheqer derisa te zbardhet masa, pastaj shtohet mielli i perzier me pluhurin per pjekje.

Pastaj shtohet vaji dhe qumshti krejt gradualisht duke e perzier me shpejtesi te ngadalshme dhe ne fund I shtohen edhe aromat cimeti dhe sheqer vanilja.

Gjysma e kesaj mase qitet ne kallep te lyer me yndyre dhe te mbuluar me leter per pjekje ne madhesi prej 20 x 30 cm.

Pastaj futet ne furre qe vetem te formoj kore dhe gjate kesaj kohe pergaditet kremi.

Qumshtin e qesim te vloje me sheqer dhe sheqer vanile. ku ne qumshtin vale shtojme grizen duke e perzier vazhdimisht qe mos te na behen kokrra dhe njeheresh qesim edhe kokosinqe kremi te trashet.

E nxjerrim nga furra taven me gjysmen e pjeses se pandispanjes dhe e shtrijme kremin mbi te dhe menjehere vendosim vishnjet dhe permbi qesim pjesen e mbetur te brumit te pandispanjes dhe e kthejme prap ne furre te nxehte dhe e pjekim edhe per 30 minuta deri ta vertetojme me rremojce pjekjen qe eshte pjekur.

Pastaj e mbulojme me qokollad te shkrir neavull.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem kokosi dhe qokollad
Torte me kos
Arsyet se përse ju zgjoheni kohë pas kohë natën