Ëmbelsirë me krem nga kokosi
Ëmbelsirë me krem nga kokosi

Ëmbelsirë me krem nga kokosi

Kuzhint.com

Perberesit;

-200 gr sheqer,

-200 gr miellë,

-200 gr arre kokosi te grire+50 gr per dekorim,

-100 gr gjalpë,

-1 pakete pluhur fryres,

-1 kavanoz nurtela.

-500 GR keksa dhe 250 gr gjalp te shkrirne ambient te dhomes i perziejm dhe i vendosim ne fund te tepsis, dhe pastaj e qesim maseh e fituar nga vezet

Pergatitja :

Ne nje ene rrahim sheqerin me vezet derisa te krijohet nje mase e bardhe e fryre.

Shtojme gjalpin dhe pasi e trazojme, shtojme edhe miellin, pluhurin fryres dhe 200 gr arren e kokosit te grire.

Kur te jete brumi homogjen, e qesim mbi masen me keksat e shtrura me parne tepsi dhe me luge hedhim siper nurtela ku me nje pirun i bejme levizje nga posht lart qe gjate pjekjes te depertoje brenda brumit(SHIH FOTON).

E pjekim ne furre te ngrohte ne 200 grad.

Pas pjekjes siper e sperkasim me arren e kokosit.

Ju beft mire!!!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  krem  kokosi  nutela  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si të kujdesemi për prostatën
Dallimet në mes të limonave
Biskota  me krem qumeshti dhe krem nougat