Ëmbelsirë me kompot qershie
Ëmbelsirë me kompot qershie

Ëmbelsirë me kompot qershie

Kuzhint.com

Përbërësit per kremin e pare:

500 gr keksa,

150 gr gjalpë,

200 gr sheqer,

100 gr qokollatë,

1 lugë lëvore të gërryer limoni,

12o gr bajame,

120 gr lajthia,

150 gr sheqer.

Përbërësit për kremin e dyte:

500 ml ajkë për krem,

2 qese shllage krem te vaniljes.

100 ml qumesht te ftoht,

60 gr qershi tecoptuara.

Përbërësit për shtresën e fundit;

200 ml kompot qershie,

1 pako znelatin.

50 gr qokollatë për zierje.

Përgatitja:

Ne fillim marrim, keksat dhe i coptojm.

Gjalpin dhe sheqerin duhet përzier me luge mirë.

Shtoni qokollatën e shkrir ne avull, bajamet e qëruara dhe të grira në copa të mëdha, lëvoren e limonit dhe lajthie e coptuara.

Këtë masë duhet ta derdhni në një kallëp për tortë Në ajkën për krem duhet ta hidhni kremin dhe ta përzieni me mikser elektrik.

Aty duhet të përzieni edhe sheqerin me qershit e coptuara dheshllagin e pregditur pastaj duhet ta shpërndani mbi masen pare te ftohur.

Kremin duhet ta mbuloni me shtresën me kompot qershie te pezier me 1 pako znelatin dhe kret ne fund ta zbukuroni me qokollatë te shkrir ne avull.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  kompot  qershie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Marshmallows
Cambeli me nutella e maskarpone
Kroasan