Ëmbelsirë me kokos dhe griz nga Egzontina Ismaili
Ëmbelsirë me kokos dhe griz nga Egzontina Ismaili

Ëmbelsirë me kokos dhe griz nga Egzontina Ismaili

Kuzhint.com

Perbersit per peten :

4 veze tunden me 1 gote,

250 ml sheqere, pastaj i shtohet nje gote 250 ml vaj dhe nje gote 250 ml qumesht, tunden serisht dhe i shtohet nje gote 250ml miellë 3 luge gjelle kakao dhe nje pluhure per pjekje (pecive).

Ky brume ndahet ne dy pjese te barabarta.

Filli : nga nje liter qumeshte ndajem 100 ml qumeshte pjesen tjeter te qumeshtit e valojm me dy sheqer vanilje.

Ne nje pjate shtojme 9 luge gjelle (grize) dhe nje gote 250 ml sheqere ja shtojme 100 ml qumeshte e tundim dhe si te valoj qumeshti ia shtojme masen me grize e perzijme pa e nderpre deri sa te trashet pastaj pasi te trashet ja shtojme 2 kokosa.

Gjysmen e brumit e shtojme ne tepsi e pjekmi pastaj ja shtojme fillin me grize dhe pjesen tjeter te brumit serisht e kthejme ne furre pasi te pjeket e lem vetem pak te pushoje dhe e prejme ne kocka dhe ja shtojme nje çokollad gatimi te cilen e shkrime me avulle me pake margarine dhe qumeshte.

Sherbehet pasi te ftohet plotesishte.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  bere  egzontina  ismaili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Karotë e gërryer me mjaltë per sherimin e fytit
Keni përgatitur në mënyrë të gabuar orizin përgjatë tërë
Sallatë me rukola dhe  avokado