Ëmbelsirë me karrota dhe arra
Ëmbelsirë me karrota dhe arra

Ëmbelsirë me karrota dhe arra

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

2 Vezë, 200 gr Sheqer,

200 ml Vaj,

nje pako sheqer vanille,

nje pako pecive,

600 gr Miell,

3 Karrota,

200 gr Arra te coptuara.

Perberesit per kremin:

Nje pako pluhur pudinge me shije vanille,

qumesht dhe sheqer per pergaditjen e pudingun (per sasin lexo ne pakon e pudingut).

Per te pergaditur kete embelsire ju duhen vetem 20-30 minuta.

Spari grryejme karrotat ne rende.

Hedhim vezet, sheqerin, vajin dhe sheqer vanillen ne nje ene dhe e rrahim masen me mikser.

Pastaj shtojme miellin e perzier me peciven dhe krejt ne fund shtojme karrotat dhe arrat.

Masen e pergaditur e derdhim ne tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim ne furre ne temperatur 180 Grad per 25 minuta.

Pergaditjen e pudingut e bejme sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Pasi te pjeket torta e largojme nga furra dhe siper e lyejme me pudingun e pergaditur pasi torta te ftohet.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  karrota  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sarma me lakër
Torte per fëmije  nga Lulja La
Munchmallow torte nga Bardhe Buçaj