Ëmbelsirë me kakao dhe puding
Ëmbelsirë me kakao dhe puding

Ëmbelsirë me kakao dhe puding

Kuzhint.com

Edhe një ëmbelsir me pudingë për sot nga unë

Perberesit per pudingun:200 ml Qumesht, 200 ml Ajk,

Sheqer sipas shijes,

Nje pako pluhur pudingu me shije vanille.

Te gjithe perberesit e me siper i hedhim ne nje tenxhere i perziejme pastaj e vendosim mbi zjarr deri sa te trashet pudingu.

Pastaj e largojme nga zjarri dhe e lem te ftohet.

Per brumin:5 Vezë( i ndajme te verdher nga te bardhet ndersa se pari i rrahim te bardhet e vezeve), 250 gr Sheqer,

Nje pako sheqer vanille, 100 ml Vaj, 100 ml Ajk ose qumesht, 250 gr Miellë, 2Luge gjelle kakao,

Pak krip sa maja e thikes,

Nje pako bakin.

Te gjithe perberesit e larteshenuar i rrahim me mikser ndersa ne fund ia shtojme te bardhe e vezeve rrahura.

Lyejme tepsi me vaj pastaj hedhim brumin dhe krejt ne fund me lug hedhim pudingun vende vende.

Te pjeket ne temperatur 170 Grad per 20-25 min.

Siper pasi te piqer dhe te ftohet i hedhim siper sheqer pluhur ose jogurt me sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  kakao  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me limon
Bëjeni vetë pijen me elektrolite
Sheqerpare nga Vlora