Ëmbelsirë me dardhë dhe kremë vanile
Ëmbelsirë me dardhë dhe kremë vanile

Ëmbelsirë me dardhë dhe kremë vanile

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

250 gr Miellë,

180 gr Sheqer,

30 gr Kakao,

Nje pako pecive,

135 ml Vaj,

3 Luge qaji uthulle,

275 ml Uje te ftohet.

Pergaditja:

Bashkojme miellin, sheqerin, kakaon, peciven ne nje ene te thelle dhe i perziejm.

Ia shtojme vajin, uthullun, ujin dhe e perzime te gjithen deri sa te behet brume.

Marrim nje tepsi me madhesi 25 cm e mbulojme me leter per pjekje ndersa rrethin e tepsise e lyejm me vaj.

Derdhim brumin aty dhe e vendosim menjehere ne furre te pjeket ne temperatur 180 Grad per 35-40 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet dhe e presim ne menyre horizontale ne dy pjese.

Perberesit per kreme vanille:

500 ml Qumesht soja,

1 Pako pluhur pudinge me shije vanille,

50 gr Margarine (nga bimet),

500 gr Dardha te pergjysmuara (8- 9 Gjysma dardhe te fresketa ose te blera kompot).

Pergaditja:

5 Luge qumesht i perzime me pluhurin per puding.

Qumeshtin tjeter te mbetur e hedhim ne nje tenxhere dhe e vendosim mbi shporet qe te vloje.

E largojme nga zjarri dhe ia hedhim pluhurin e perzier me qumesht duke e perzier me tel kuzhine pastaj e vendosim prap mbi shporet te vloje per 1-2 minuta deri sa te trashet. (Te perzihet vazhdimisht ne menyre qe te mos ngjitet posht ne tenxhere).

E largojme nga zjarri dhe e lem te ftohet mire.

Keshille: Para se t'ia hedhim margarinen duhet margarina dhe pudingu ta kene te njejten temperatur.

E perzime pudingun me tel kuzhine deri sa te largohet ajo shtresa e siperme qe ju ka formuar pastaj ia shtojme margarinen duke e perzier me tel kuzhine ose akoma me mire do ishte me mikser.

Dardhet i kullojme mire nese vendosmi t'i perdormi ato nga kompoti.

Keshille : Qe te duken rendet me te theksuara te embelsires do ishte me mire te merrni nje rrethe tepsi.

Marrim njeren pete e vendosim ne rrethe.

E lyejme me pak nga kremi dhe ia vendosmi gjysmet e dardheve.

I mbulojme dardhet me gjysmen e kremit qe kemi (nese nuk jane mbuluar dardhet mire mundeni ate pjesen e siperme me thike t'ia largoni).

Ia vendosim pjesen tjeter te pandispanjes duke e shtypur pak.

Mbushim shiringun e kuzhines me kremin e mbetur dhe e dekorojme embelsiren siper sipas deshires qe keni.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  dardhe  kreme  vanille  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tullumba
Sallatë me  rucola dhe sheri domate
Biskota me kokos