Ëmbelsirë me coca cola dhe rrushë nga tegatuajm
Ëmbelsirë me coca cola dhe rrushë nga tegatuajm

Ëmbelsirë me coca cola dhe rrushë nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 veze, 6 luge sheqere, 1 peciv, 1 vanil, 2 te qajit gota vaj, 3 gota te qajit coca cola, 18 luge te gjelles me mielle, 100 gr rrushe te thate, 100 gr qokollad te zeze, 2 shllaga, 200 ml qumesht te ftohte, kanell per dekorim

Pregaditja e recetës :

Ne fillim ne nje pjat rrushin e thate e zbutim me nje got uje te vluar drisa te gatuajm masen per torte.

Pastaj marrim nje ene dhe ne te i qesim vezet dhe sheqerin dhe i rrahim me mixer per 5 minuta derisa te shkriet sheqeri pastaj ne te ia shtojm perbersit tjer me radhe si;peciven, sheqer vaniljen, vajin, coca colen, dhe i persien prap edhe per 2 min me mixset.

Ne fund ia shtojm edhe miellin ngadal luge-luge duke e perzier tani me tel kuzhine derisa te tretet i gjithe mielli, dhe ne fund ia shtoni edhe rrushin e thate te cilin njeher e kullojm nga uji dhe e shtydhim mire (ku rrushin me par e kemi zbutur me nje got uje te vluar)

Nje kshille ; brumi duhet te jet jo shum i holl nese ka nevoj shtoni ende miell !

Marrim nje tepsi e lyejm me vaj dhe me mielle pastaj e qesim masen e pregaditur e rrafshojm mire dhe e pjekim ne furre te nxeht ne temperatur 180 grad deri sa te jet pjekur mire gjithmon duke e kontrolluar me nje maje thike,

Qokolladen e shkrijm ne avull me pak gjalp dhe nje filgjan qumesht.

Pasi te jet pjekur torten e shpojm siper me nje thike ne tere siperfaqen dhe menjeher ia hedhim siper qokolladen e shkrir ne avull me pak gjalp dhe nje filgjan qumesht ashtu te nxeht siq eshte dhee lem te te ftohet mire.

Pastaj shllagun e rrahim mire me mixer derisa te formohet nje shkum e dendur dhe pasi te jet ftohur tersisht torta ia qesim te terin siper e rrafshojm dhe e dekorojm me kanelle.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  coca  cola  rrushe  thate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

TONIKU NATYROR QË PARANDALON FTOHJET SEZONALE
Muffinsa me ajke
Një dietë per vetem tri ditë pastron mushkëritë