Ëmbelsirë  me badema
Ëmbelsirë me badema

Ëmbelsirë me badema

Kuzhint.com

Perberesit ;

-200gr miellë,

- 100gr sheqer normal,

-5 veze të mëdha,

-230gr gjalp te shkrir e te ftoht,

-50gr kakao,

-1 pluhur pjekes,

-1 bustine vanilje,

Perbersit per kremin:

-2 pako me pluhur past te vaniljes,

-150 ml qumesht te ftoht,

-150 gr badema te bluhura ose edhe kokos,

Per dekor;

-badema te coptuar,

Pergaditjae pandispanjes;

Rrahim si fillim masen e vezeve me 100gr sheqer normadhe vanilenl derisa te formohet nje krem kompakt qe te mos bjere nga ena. pastaj shtojm gjalpin dhe ne fund shtojm millin e perzier me kakao dhe peciv dhe e perziejm mire nga lart poshte me tel kuzhine ne menyre qe masa te mos humbe volumin e saj.

E hedhim brumin ne nje tave te rrumbullaket (ose katrore, si te deshironi) te lyer me pak gjalp dhe miell, e nivelizojme mire dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 170 grad C per 45-50 minuta.

Duhet te kemi kujdes qe gjate kohes se pjekjes te mos e hapim asnjehere furren, pasi ne kete menyre pandispanja do te humbiste volumin e saj.

Kur pjekja te kete perfunduar, e leme akoma edhe 10 minuta ne furren e fikur, e leme te ftohet.

Pergaditja e kremit;

Ne nderkoh marrim kremin e pregaditur nga perbersit e mesiperm ku; 2 pako me pluhur paste te vaniljes i krmi rrah me 150 ml qumesht te ftoht me mikser derisa eshte trashur masa pastaj i kemi hedhe edhe 150 gr badema te bluhura ose edhe kokos, dhe te perziera mir i vendosim mbi pandispanjen e ftohur ku dhe ne fund e dekorojm me badema te coptuara.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  badema  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Makarona me mishe  te bluar nga ne "Tegatuajm.com"
Rolad  dy ngjyrshe
Pije shtepiake qe djege kalorit