Ëmbelsirë e shpejt vetëm me tre përbërës
Ëmbelsirë e shpejt vetëm me tre përbërës

Ëmbelsirë e shpejt vetëm me tre përbërës

Kuzhint.com

Përbërësit:

*1 filxhan i madhe arra (bajame, lajthi, )sipas deshires,

*1 filxhan i madhe fruta të thata (kajsi, bruznica, rrush të thatë)sipas deshires,

*1 filxhan i madhe urma.

Pergaditja;

Vendosim te gjithë përbërësit në blender, por se pari duhet qe ti ja hekim farat dhearrat ose bajamet duhet thekur shkurtimisht në furrë ose në një tigan, por ju duhet të jeni të kujdesshëm për të mos idjegur për shkak se ato do tëmarrin shije të hidhur.

Të gjithë përbërësit i bluamj deri ne mje përzierje të qetë.

Kur të gjitha përbërësit te jane bluar dhe formuar si top brumi marrim nje tepsi drejtkëndëshe te shtruar me foli dhe në mënyrë të barabartë derdhim përzierjen dhe e shtypim mire duke e rrafshu.

Lem te pushoj keshtu gjatë natës ose për të paktën katër orë në frigorifer.

Pasi përzierje është ftohure prejm në kube të barabarta dhe kështu kto kube te përgatitur në frigorifer mund të qëndrojë disa javë.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  vetem  perberes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallate me Patate
Reçelë me domate te kuqe
TORTE SHTRESORE