Ëmbelsirë e shijshme freskuese
Ëmbelsirë e shijshme freskuese

Ëmbelsirë e shijshme freskuese

Kuzhint.com

Përbërësit:

Për petë: 2 vezë,

2 lugë sheqer dhe,

2 lugë miell.

Për mbushje:

400 g ajkë të ëmbël,

50 g sheqer pluhur,

350 g mjedra.

Gjeme te vishnjeve

Përgatitja:

Piqeni një petë të hollë nga përbërësit, të cilët i kemi cekur më lartë.

Për mbushje

Përzieni me mikser ajkën e ëmbël me sheqerin pluhur dhendane ne dy pjesdhe ne njeren shtoni mjedrat dhke e perzi me tel kuzhine.

Mbushjen me kren te perzier me mjedra e derdhni mbi petë ne nje tepsi te thelle dhe mbi te e vendosni edhe kremin e bardhe (shih foton)e lyeni me ajkën e ëmbël si dhe mund ta zbukuroni sipas shijes dhe dëshirës tuaj ne kete raste eshte e dekoruar me gjeme vishnje.

E fusim ne frigorifer qe te ftohet për një kohë para e ta shërbeni.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  shpejt  freskuese  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Veze me ajke
Kollpite me gjizë
Peshqi te pjekur ne furre