Ëmbelsirë  e pa pjekur
Ëmbelsirë e pa pjekur

Ëmbelsirë e pa pjekur

Kuzhint.com

Filli i pare:300gr keksa plazma te bluar1 lug gjelle kakao2dl qumeshtHedhim keksat e bluar dhe kakaon e zbusim me pak qumesht deri sa te behet nje mase homogjene, (nuk duhet te jete masa e thare dhe shume e lagesht)shtoni qumeshtin pak nga pak dhe vendoseni ne nje tave.

Filli i bardhe:

300 gr krem kosi,

1 qese sheqer vanilje,

100 gr cokollate e bardhe,

gjysme qese xhelatine,

3 luge gjelle sheqer.

Pergatitja:

Hedhim xhelatinen me 5 luge uje duke e lënë 10min te zbutet.

Perziejme me mikser sheqerin, vanilje sheqerin dhe krem kosi.

Hedhim edhe xhelatinen e pergatitur.

E coptojme qokolladen e bardhe dhe e shkrijme ne avull pastaj e perziejme mire bashke me sheqer, vanilje sheqer, krem kosi dhe xhelatine.

E hedhim siper renit te pare.

Filli i erret:200gr krem kosi100gr hopla (pana)100gr cokollade te zezepergadisim nje Ness Kaffegjysme qese xhelatine3 luge sheqer.

Prape hedhim xhelatinen me 5 luge uje duke e lënë 10 min te zbutet.

Perziejme me mikser sheqerin krem kosi dhe hoplen (panen).

Shtojme edhe xhelatinen e pergaditur shkrijme cokollaten ne avull dhe e perziejm me te gjitha keto, me pas hedhim edhe Ness kaffen e pergaditur.

E shtrojme siper renit te bardhe dhe e zbukurojme me qokollade te shkrire.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  pjekur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krem puding i shijshem
Tatli dy ngyrshe me forma nga Ami Anik
HALLVË