Ëmbelsir me fruta nga Serafina
Ëmbelsir me fruta nga Serafina

Ëmbelsir me fruta nga Serafina

Kuzhint.com

Perbersit;

1 got e gjysem sheqer,

1 got e gjysem qumshte,

1 got vaj,

2 peciva,

2 shqer vanila,

2-3 gota mielle.

Per dekor dhe mbushje ne mes ;

fruta sipas deshire qokollade dhe pak kokos Pergaditja;

Te githa perbersit e me siperm i perziej me mikser dhe masen e fituar e ndajm ne dy pjes te barabarta.

Njeren pjese e qesim ne tepsi te rrumbullaket te shtruar me leter dhe pastaj e pjekim ne furre me temperatur 200 grad

Gjysmës tjeter te mbetur ia shtojm edhe 3-4 lug kakao edhe ket gjysem brumi e qesin ne tepsi te njejt si e para dhe e pjekim ne furre me temperatur 200 grad

Pudingun e ziejm sipas udhezimeve qe shkrun ne pako dhe e lem qe te ftohet dhe pasi ti kemi pjek pandispanjat i renditi siper njera tjetres duke i lyer ne mes me pudinge dhe duke i vendosim edhe qfar do lloj peme qe kemi ne shtepi si ; luleshtrydhe, banane, kivi ose mandarin

Pasi i kemi rendit petat siper torten e lyejm prap me pudinge ose qokollade si te deshironi dhe e zbukurojm sipas deshires ose edhe si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  fruta  fina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mantia   me pete te gateshme dhe gjize ne tigan
Si ta kemi  nje fytyr te paster pa akne (puqrra)
Torte per ditelindje