Ëmbëlsirë sheçerpare
Ëmbëlsirë sheçerpare

Ëmbëlsirë sheçerpare

Kuzhint.com

Perbersit:

250 g gjalpë 2 vezë ( një të verdhë)

2 filxhan çaj bollgur

1. 5 filxhan çaj sheqer pluhur

1/2 lugë çaji sode pjekje

1/2 lugë çaji pluhur pjekje

lëng limoni 1 lugë çaji

miell

Për shurupin:

4 gota sheqer pluhur 4 gota ujë

Një disa pika lëng limoni

Përgatitja

Fillim pergadisim sherupin duke e hedhur ne nje ene te thelle dhe e leme te voje 5 deri en 6 min pas pikes se vimit.

Gatuajm sheçerparet. marrim vezet i thyejm ne nje ene ku eshte i shkrire gjalpi hedhim edhe perersit e tjere nje e nga nje dhe shtojme miellin deri sa te formojm nje brume te bute pak me te bute se buken.

Bejme format si ne foto dhe ne funde i lyejm me nje furqe me 1 te verdhe veze dhe i pjekim ne 190 grad per 20 minuta deri sa te marrin nje ngjyre te arte.

E ftohim embesiren dhe ia hedhim sherupin e nxeht ose te kunderten.

E leme te pushoj disa ore dhe sherbehet.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  shekerpare  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube kokosi
Pastice me kos, veze e djathe
A ekziston receta për lumturi?