Ëmbëlsirë me verë të kuqe
Ëmbëlsirë me verë të kuqe

Ëmbëlsirë me verë të kuqe

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 200 gr gjalpë
  • 300 gr sheqer
  • 70 gr kakao
  • 100 ml verë e kuqe
  • 150 gr miell
  • 1 bustinë me fryrës për ëmbëlsira
  • 4 vezë
  • pak kripë
  • një grusht ara të pjekura dhe të grira ( do i hidhen sipër ëmbëlsirës kur ajo të jetë pjekur )

Përgatitja:

Në një tenxhere do të hedhim: gjalpin, sheqerin, verën dhe kakaon dhe do ta vëmë në zjarr të ulet.

Do të vazhdojmë ta përziejmë vazhdimisht deri sa gjalpi të jetë tretur dhe të jenë përzier mirë të gjithë perversit.

E heqim nga zjarri dhe e lëmë mënjanë.

Të jep përshtypjen e një kremi me çokollatë.

Në një tas do të përziejmë mirë me rrahëse vezësh (jo mikser) miellin, vezët dhe kripën.

Pasi të jenë përzier perversit që kemi hedhur, te ky brumë do të shtojmë me ngadalë dhe duke përzier vazhdimisht kremin me çokollatë, duke lënë pak krem tek tenxherja (do e përdorim si krem pasi të jetë pjekur torta).

E hedhim brumin në tavë, të cilën e kemi lyer më parë me gjalpë dhe pak miell.

E vëmë të piqet në furrë me 180 gradë Celsius për 32-40 min.

Për të verifikuar që ëmbëlsira është pjekur, bëni provën me kruajtëse dhembesh.

N. q. s ajo del e thatë do të thotë që ëmbëlsira është pjekur.

Hidhini sipër kremin me çokollatë që kishim lënë mënjanë dhe spërkateni me lajthitë e pjekura


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  vere  kuqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe me miellë misri dhe me suxhukë
Pogaqe e shpejt me ajke kosi dhe djathe
Harroni ku i keni lënë gjërat? Ja si shpjegohet kjo!!!