Ëmbëlsirë me oriz
Ëmbëlsirë me oriz

Ëmbëlsirë me oriz

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 litër qumësht, 4 të bardha dhe të verdha vezësh të ndara, Bukë e thërrmuar, 100 g bajame të pjekura, 3 pika esencë bajamesh të hidhura, Lëkura e një limoni e grirë

Pregaditja e recetës :

Në një tigan me fund të trashë ziejeni qumështin me kripë, pastaj i hidhni orizin dhe ziejeni.

Sapo ta hiqni nga zjarri përziejeni me sheqerin, lëkurën e limonit, të grirë dhe lëreni të ftohet.

Shtoni bajamet e grira, esencën e bajameve të hidhura dhe të verdhat e vezëve..

Më pas rrihni të bardhat e vezëve si borë dhe shtojani me delikatesë pjesës tjetër.

Lyejeni një tavë me gjalpë dhe shtoni thërrime buke dhe hidhni aty përzierjen e përgatitur.

Piqeni tortën në furrën e parangrohur, në 180 gradë për 40 minuta.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Palpeta ( krepa.pallaqinka) me dredhza dhe sprinkles  nga Luljeta Morina
Torte me qokollad dhe kokos
Si te pregaditim shurup te  trendafilave