Ëmbëlsirë me maskarpone
Ëmbëlsirë me maskarpone

Ëmbëlsirë me maskarpone

Kuzhint.com

Përbërja për katër persona:

  • 4 të verdha veze,
  • 250 g mascarpone,
  • 120 g sheqer,
  • 1/2dl rum të bardhë,
  • 1 lugë gjelle pluhur kakao të paëmbëltuar

Përgatitja:

Mblidhni të verdhat e vezëve në një tas dhe rrihini lehtë me një rrahëse vezësh, shtoni sheqerin dhe vazhdoni t’i rrihni deri sa përzierja të bëhet e butë.

Hidhni pak nga pak rumin dhe pastaj shtoni mascarpone dhe spërkateni me kakao, duke vazhduar përzierjen deri sa të gjithë përbërësit të jenë shkrirë të gjithë mirë me njëri-tjetrin.

Ndajeni kremin e përftuar në 4 gota për ta shërbyer.

Pastaj vendosini në frigorifer për t’u ftohur dhe në momentin e duhur shërbejini duke i spërkatur pak me kakao.

Vera e këshilluar:

Moscato d’ Asti

Rajoni: Piemonte

Verë në ngjyrë të zbehtë, si e verdhë kashte dhe me shije aromatike, të balancuar dhe të ëmbël.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  maskarpone  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani Vlore
Kifle të gatuara nga Ariane Barbatovci
Reçel me mjedër