Ëmbëlsirë me luleshtrydhe
Ëmbëlsirë me luleshtrydhe

Ëmbëlsirë me luleshtrydhe

Kuzhint.com

Perbersit :

* 300 gr luleshtrydhe,

* 2 lugë mjaltë,

* 250 ml shtalp,

* 100 gr arra të grira,

* 50 gr çokollatë e bardhë,

* 31 lugë sheqer,

* 1 vezë,

* 1 pako sheqer vanilje,

* 100 gr keksa

Përgatitja:

E thyejmë vezën dhe e ndajmë të bardhën nga e verdha.

E rrahim të verdhën me mikser dhe gradualisht e shtojmë sheqerin.

Të verdhën e rrahur e ziejmë në enë mbi avull.

E thyejmë çokollatën dhe e shtojmë në enë.

Pasi shkrihet çokollata, e heqim enën nga zjarri.

E lëmë kremin të ftohet.

Në enën me luleshtrydhet e shtojmë mjaltin.

Në enën për përzierje e hedhim shtalpin dhe e rrahim me mikser, derisa kremi pana e fiton dendësinë e duhur.

E shtojmë kremin e ftohur.

I rrahim me mikser, derisa të fitojmë një masë homogjene.

Pastaj, në enën për përzierje i shtojmë arrat e gri ra.

Masën e mbushim në shiringë kuzhine.

Me ndihmën e shiringës, ëmbëlsirën e mbushim në gotë qelqi.

Në gotë hedhim nga luleshtrydhet me mjaltë.

Mes luleshtrydheve vëmë 3 keksë sandviç.

E plotësojmë gotën me krem. Ëmbëlsirën me luleshtrydhe e zbukurojmë me një luleshtrydhe dhe copë keksësh.

Sipër ëmbëlsirës hedhim nga lëngu i luleshtrydheve me mjaltë.

Ju beft mire.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  luleshtrydhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha (bombica) me kokos
Emblesire Franceze
Dallimi në mes të karbohidrateve komplekse dhe atyre të thjeshta