Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë
Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë

Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 vezë 1 gotë sheqer, 1 gotë vaj, 1 gotë qumësht, 1 gotë miell, 1 gotë kokos pluhur, Rrush i thatë dhe arra etj, 1 pako pluhur për fryrje, 1 lugë vanilje, 3 lugë kakao

Pregaditja e recetës :

Fillimisht fusim në mikser vezët dhe sheqerin rreth 10 minuta.

Pastaj duke i përzier vazhdimisht shtojmë vajin, qumështin, kakaon, miellin dhe pluhurin për fryrje dhe vaniljen.

Masës qe formuam i shtojmë kokos, arra, rrush të thatë etj.

Në tepsinë e lyer me vaj kthejmë masën dhe e pjekim në temperaturë 1800.

Nëse dëshironi shtojini edhe sherbet, duke e përgatitur me 1 liter ujë dhe 3 gota sheqer.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  shpejte  lehte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabia me mjalt, karrota dhe rrush te terur
Supë orizi me vezë dhe limon
Numërimi i kalorive në etiketat e alkoolit