Ëmbëlsira me rende
Ëmbëlsira me rende

Ëmbëlsira me rende

Kuzhint.com

Per kete embelsir është e nevojshme:

(recetë origjinale)

 • 500 gr (1 pako) kore për tortë rozë
 • 1 l qumësht
 • 2 pako me buding pluhur me aroma
 • 300 gr sheqer
 • 2 vanilje
 • 250 gr margarinë
 • 100 gr çokollatë e bardhë për gatim
 • 100 gr çokollatë e errët
 • 300 gr lajthitë
 • 300 gr biskota petit

Kremi i çokollatës per lyrje

 • 150 g çokollatë e errët
 • 75 g margarinë
 • Vaj 1 lugë
 • qokollad te bardhe per lustrim

behet nje krem.

Hekim nga soba dhe ne buding te nxehtë, shtojm edhe margarinën, e perziejm deri sa te tretet dhe e ndajm kete masë në dy pjesë të barabarta.

Gjysma e pare te masës, shtoni çokollatë të bardhë dhe perzieni deri sa te tretur, pastaj shtoni ne te ia shtojm lajthi e bluara. dhe i përzierje deri sa të jen kombinuar. Gjysma e dytë emases, shtoni çokollatë për gatim, e perziejm derisa te shkrirje dhe ne te ia shtoni biskota e bluara. dhe i përzierje deri sa të jen kombinuar.

 • Renditja;

Ne nje tepsi qe i largohet rrethi e vendosim koren e parë lyhet Vendos siper saj 6 lugë krem të errët dhe një thikë të gjatëe shpërndan gjatë gjithë kores.

Vendosim tjetren petë dhe butësisht duart e e rrafshojmduke Vënë edhe 6 lugë krem të qelte, dhe keshtu veprojm deri sa te perfundojm me kremnat dhe pete duke shkuar deri në fund.

Korja duhet te jet e fundit per ta përfunduar dhe siper e dekorojm me 150 g çokollatë e errët, 75 g margarinë,

Vaj 1 lugë te shkrire ne avull duke e len qe te ftohet pak dhe duke ia hedhe tortësnsiper si ne foto.

E mbulojm me fletë alumini ose plastike dhe e lënë atë brenda natës në frigorifer.

Bëni lustërim, duke e vendosur siper qokollad te bardhe mbi tortë dhe prap vendosne në frigorifer për 1 orë për të mpix kremi.

Me një thikë të mprehtë ose bisturi, të prerë skajet e tortes dhe pjesa tjetër prehet ne dim. 4x2 cm si ne foto ose edhe e preni sipas deshires. /blogspot. com/

Per te gjith ata qe duan te din se me çfar petëateher po e postoj edhe kete foto!!!

Pete te gateshm (oblland) per ta pasur me te kjart. ja si kjo ne foto !


Fjalet kyqe : embelsira  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani Vlore
Sallam çokollate
Kastraveca të mbushur turshi