Ëmbëlsir; Pasqyra e vezëve
Ëmbëlsir; Pasqyra e vezëve

Ëmbëlsir; Pasqyra e vezëve

Kuzhint.com

Ëmbëlsir; pasqyra e vezëve nga Elmira Abdul Dzelili

Perbersit ;

 • 200g margarin.
 • 5 veze
 • 150g sheqer.
 • 2 vanilli sheqer
 • 1peciv dhe
 • 200gr miell

Perbersit per fillin;

 • 750 ml qumsht
 • dy pudinga te vanill dhe dy sheqer vanilje
 • 3 pako xhelatin
 • 400g djathe te embel
 • 2 luge gjelle mermellad kajsie i shkrin ne zjarre
 • dy konzerva me pjeshka ose kajsi.

Pergaditja ;

Ne nje ene i perziejm te gjitha perbersit se bashku me mikser, masen e qesim ne tepsi te lyer me gjalp ose vaj dhe e pjekim. ne temperatur 180 grad

Pasi ta nxjerim nga fura e lyejm me marmalad te shkrir dhe te nxeht.

Pastaj ne nje ene i qesim 750 ml qumsht, 2 sheqer vanila dhe i ziejm ne te ia shtojm dy pudinga te vanill 3 pako xhelatin dhe 400g djath te embel maskapone. keto i ziejm se bashku te gjitha duke i perziejm vazhdimisht qe mos te na ngjitet dhe mos te mbetet kokrriza dhe pastaj masen e qesim siper torten e rrafshojm mire dhe ne fund ia rendisim kajsit si ne foto

Pasi ti rendisim kajsit marrim nje ene dhe e ziejm lengun e kajsis me dy qese xhelatin dhe menjeher ia hedhim siper tortes me kajsi.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  pasqyra  vezeve  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sardele te marinuara
Kompot nga thana
Tarta me mascarpone dhe çokolate