Ëmbëlsir me shije dredhëze
Ëmbëlsir me shije dredhëze

Ëmbëlsir me shije dredhëze

Kuzhint.com

Perberesit:

3 Gota miellë, 4 Vezë, 2 Gota sheqer,

Gjysem gote vaj, 1 Gote uje me gaz, 3 Luge qaji bakin(peciv), 500 gr Dredheza, 2 Pako tortenguss (Torte fix) ngjyre te kuqe, 400 ml Ajke, 2 Perforcues per ajken(zhelatin), 1 Pako sheqer vanille, 100 gr Cokolate e bardhe.

Pergaditja:

Vezet, sheqerin, vajin dhe ujin i rrahim me mikser deri sa te trashet masa.

Miellin e perzim me bakinin dhe e hedhim te masa me vezet.

Derdhim brumin ne nje tepsi katrore te lyer me vaj dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 175 Grad per 20 minuta.

Dredhezat i pastrojme dhe i bejme pure.

Tortenguss e pergaditim sipas udhezimeve qe shkruajne ne pako dhe e perzime me puren nga dredheza.

E lem te ftohet pastaj e hedhim siper tortes se pjekur(duhet te jete e ftohur torta).

Ajken e rrahim me perforcuesit dhe ia shtojme edhe sheqer vanillen.

Pastaj kete mase e qesim siper tortes duke e lyer tere siperfaqen e saj dhe ne fund ia hedhim cokolaten e bluar ne rende.

Te pritet ne katror dhe te servohet.

Nese nuk keni Tortenguss ne vend te saj mund te merrni leng me ngjyre te kuqe *vishjne, dredheze etj)dhe ta zini me nje pako punding me shije vanille.

Ndersa per perforcuesin e ajkes nese nuk keni mund ta zevendsoni me shllage. chefkochde


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shije  dredheze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Simite të ëmbla me rrush të thatë
Llokuma gatuar nga Shpresë Bajrami Velići
Pallaqinka (krepa) ne furre!