Ëmëlsirë me kokos nga Blerta Morina Gashi.
Ëmëlsirë me kokos nga Blerta Morina Gashi.

Ëmëlsirë me kokos nga Blerta Morina Gashi.

Kuzhint.com

Perbersit:

 • 3 ve
 • 2 gota sheqer
 • 2 gota kos
 • 1 got vaj
 • 1 pecive
 • 1 Vanile sheqer
 • 3 gota miell

Gatimi i pandispanjes:

Mirren te gjithe perbersite e me siperm dhe perzihen te gjithe se bashku mire pastaj masen e fituar e qesim ne tepsi te lyer me yndyre dhe piqet ne temperatur 200 grad per gjyse ore pastaj pasi te pjeket presim derisa te ftohet dhe tani pandispanjen e ndajme ne katrore dhe qdo katrot tani epresim ne trekendesha ose sipas deshires

Per kremin me çokollad;

 • 1 filgjan uje
 • 1 filgjan sheqer
 • 1 margarin
 • 1 qokollade per zierje
 • 1 luge kakaoPergatitja;Pastaj ne anen tjeter e ziejm kremin menje tengjere ku ne te qesim ;uje, sheqer, margarin, cokollaten dhe kakaon dke i vendosim qe te vlojn.

  Pasi te vlojn e largojme nga zjarri dhe tani marrim çdo trekendeshe te pandispanjes dhe e kalojme neper kremin me qokollad te zier dhe ne fund i kalojm neper kokos si ne foto.

Per ecurin e pergaditjes shikone foton!


Fjalet kyqe : embelsira  emelsire  kokos  blerta  morina  gashi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem vanilje
Bakllavë shtëpie me petë të buta
Gjoks pule me speca te ndryshem