Ëmëlsirë me çokolladë nga Blerta Morina Gashi.
Ëmëlsirë me çokolladë nga Blerta Morina Gashi.

Ëmëlsirë me çokolladë nga Blerta Morina Gashi.

Kuzhint.com

Perbersit:

3 vezë, 2 gota sheqer,

2 gota kos,

1 got vaj,

1 pecive,

1 Vanile sheqer,

3 gota miellë,

Gatimi i pandispanjes:

Mirren te gjithe perbersite e me siperm dhe perzihen te gjithe se bashku mire pastaj masen e fituar e qesim ne tepsi te lyer me yndyre dhe piqet ne temperatur 200 grad per gjyse ore pastaj pasi te pjeket presim derisa te ftohet dhe tani pandispanjen e ndajme ne katrore dhe qdo katrot tani epresim ne trekendesha ose sipas deshires

Per kremin me çokollad;

1 filgjan uje,

1 filgjan sheqer,

1 margarin,

1 qokollade per zierje,

1 luge kakao.

Pergatitja;

Pastaj ne anen tjeter e ziejm kremin menje tengjere ku ne te qesim uje, sheqer, margarin, cokollaten dhe kakaon dke i vendosim qe te vlojn.

Pasi te vlojn e largojme nga zjarri dhe tani marrim çdo trekendeshe te pandispanjes dhe e kalojme neper kremin me qokollad te zier dhe ne fund i kalojm neper kokos si ne foto.

Per ecurin e pergaditjes shikone foton!


Fjalet kyqe : embelsira  emelsire  kokos  blerta  morina  gashi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me qokollad dhe kokos
Kek me kakao dhe koka kola
Nje keshille per peshqiret qe pastrohemi!