Èmbelsir "Kabuni"
Èmbelsir "Kabuni"

Èmbelsir "Kabuni"

Kuzhint.com

Pergaditja: Marrim mish nga qafa e dashit e ziejme.

Marrim 200 gr gjalp e hedhim ne tenxhere e hedhim dy gota oriz e kavardisim e pastaj hedhim 4 gota nga lengu i mishit e leme te zieje avash.

Ne nje tas me uje hedhim 200 gr rrush te thate te zbutet e leme gjysem ore e kullojme e kur orizi te ket pire pak ujin hedhim rrushin.

Me vone kur uji te jete thare hedhim dy gota sheqer dhe nje luge gjelle kanelle e perziejme me luge druri.

E fikim zjarrin dhe e leme aty e pastaj e bejme me forme ne pjate dhe siper i hedhim arra te grira por sherbehet e ngtohte po jo e nxehte, eshte shume e mire.

Gatuar nga fansja: Monda Kalenja


Fjalet kyqe : embelsira  mbelsir  kabuni  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Domate jeshile turshi nga tegatuajm
Pija që pastron trupin
Torte cokolade