Çokolatë torte me kumbulla te terura(lava cake)
Çokolatë torte me kumbulla te terura(lava cake)

Çokolatë torte me kumbulla te terura(lava cake)

Kuzhint.com

Perberesit per 6 porcione:

60 gr Gjalp, 60 gr Miell, 125 ml Qumesht, 75 gr Cokolate e zeze, 30 gr Arra te bluara, 4 Te verdha veze, 4 Te bardha veze, 50 gr Sheqer.

Per dekorimin e embelsires ju duhen keta perberes:

100 gr Cokolate per gatim, 75 gr Ajke, 6 cl Whisky- Creme liker, 6 Kumbulla te terura,

Cokolate e bluar ne rende.

Përgatitja:

Ne nje tenxhere derdhim qumeshtin dhe e vendosim mbi shporet per te vluar.

Çokolaten e coptojme dhe e shkrim.

Gjalpin e qesim ne nje tenxhere dhe mbi zjarre e shkrim, ia shtojme miellin dhe e perzime me nje luge te madhe pastaj qumeshtin e nxehur e derdhim tek mielli ku edhe këtë e perzim vazhdimishte per 10 minuta.

E largojme tenxheren nga zjarri e lem te ftohet dhe ia shtojme dy te bardha te vezes te parrahura e i perzim bashk me mikser.

Pastaj ia shtojme mases nje nga nje te verdhat e vezeve duke e perzier vazhdimishte.

Ia qesim edhe çokolaten e shkrire se bashku me arrat e bluara.

Te bardhate vezeve te mbetura duke ia shtuar edhe sheqerin i rrahim me mikser dhe perafersisht 1/4 e saj e qesim te masa me siperme duke e perzier me tel kuzhine ndersa pjesen tjeter ia shtojme me kujdes te shtuar.

Format per embelsira i lyejm me gjalpe.

Marrim nje shiring kuzhine e mbushim me masen e pergaditur me larte dhe me te mbushim 3/4 e formes.

Format i vendosim ne nje tepsi te mbushur me uje dhe i lem te pjeken per 20-30 minuta ne temperatur 180 *C.

Tortet i largojme nga format dhe i lem qe te ftohen.

I lagim me Whiskey-Creme Liker.

Mbi secilen torte qesim cokolate te shkrire (Çokolaten e shkrim ne ajke te nxehte) dhe i lem te ftohen.

Dekorimin e torteve e bejme me kumbulla te prere ne katrore te vogla dhe cokolate te bluar ne rende.


Fjalet kyqe : embelsira  cokolate  torte  kumbulla  terura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salmon me senf dhe patate
TOBLERON ne kushte shtepie
 Pasta me sos dhe perime