Çdo gjë në natyrë është i ngjajshem  me organet e trupit  ton!
Çdo gjë në natyrë është i ngjajshem me organet e trupit ton!

Çdo gjë në natyrë është i ngjajshem me organet e trupit ton!

Kuzhint.com

Interesante; Pemet dhe perimet qe përputhen me pjeset e trupit ton ku dhe forma e tyre e tregon organin ne pjesen e trupit që e shërojn ata

Çdo gjë në natyrë është i ngjajshem me organet e trupit ton shikoni se si.

Domateja --- Zemren

Një domate ka katër dhomat dhe është e kuqe.

Zemra gjithashtu.

Hulumtimet tregojnë se domatet janë të mbushura me kalium dhe hekur, dhe eshte ushqim i mirë për zemërn dhe gjakun.

  • Arra ---- trurin

Levozhga e arres eshte e ngjajshme me një tru, si ne hemisferën e majtë ashtu edhe ne ate të djathtë, madje edhe ne foto duket si forma e trurit.

Sot ne e dimë se nese konsumojm arra sistem nervore kryen funksion me te mire tek truri !

  • Selino --- Kockat

Selino, rabarbara, etj ngjajnë ne kockat dhe ndikojnë në forcimin e tyre dhe gjat konsumimit marrin 23% sodium prej tyre Nëse ju nuk e marrin mjaftueshem natriumin në ushqimet tuaja, trupi juaj do të marrë atë nga kockat, e cila më pas kockat do të dobëta.

Këto ushqime plotesojne nevojat skeletore nese i konsumojm.

  • Avogado---mitren

Avocados, patëllxhan dhe dardha ndikojnë në shëndetin dhe funksionimin e mitres - dhene pamjene saj! Në qoftë se një grua ha nje avocado ne jave, hormonet e saj do të jen të balancuar si dhe e parandalon kancerin e mitrës dhe vezoreve.

Dhe më interesante është se nese ajo merr pikërisht nëntë muaj nga nje avokado ateher si thon nga nje lule behet fruti i pjekur

  • Patatja e ëmbël ---- Pankreasi

Patatja e ëmbël duket si pankreasit dhenese e konsumojm ruajm bilancin të sheqerit në gjak.

  • Karota --- syrin

Karota kur te prehet i ngjan një syri njerëzor. Por edhe shkenctaret kan studjuar se nese konsumojm mjaftueshem karrota sigurisht se bene rritjen e fluksit të gjakut dhe funksionimin e e mire te syve.

  • Grejpfruti ---Gjiri i femres

Portokalli, grejpfruti, dhe fruta të tjera agrume duken si gjiri i nje femra dhenese edhe kete e konsumojm mjaftueshem ndihmon ne gjendrave limfatike dhe parandalimin e kancerit.

Gjengjefilli --- Stomakun

Gjengjefilli ngjan ne stomakun, ajo është e njohur për të lehtësuar dhimbjet në stomak dhe fryrjt.

Ajo përmban enzimat te veçanta që janë përgjegjës për ruajtjen e proteinës në ushqim, dhe në këtë mënyrë ndihmon tretjen dhe parandalimin spazma, pengon formimin e ulceres, dëmtimin e stomakut dhe mukozes, përdoret për trajtimin e sëmundjeve të stomakut si mostretjes, dhimbjeve te barku dhe diares.

  • Kepurdha ---- Veshi

Nese marrim kërpudhat dhe e prejm në gjysmë ateher do te sihni se si i ngjan veshit te njeriut. dhe nese konsumojm mjaftueshem ateher ato bejn përmirësimin e dëgjimit, si një nga shume ushqime të cilat përmbajnë vitaminë D.

Kjo vitaminë është e rëndësishme edhe për mbrojtjen dhe forcimin e kockave, të vogla në veshe që transmetojnë zë në tru.

Qepa është e ngjashme me qelizat e njeriut.

Ajo ndihmon për të hequr toksinat nga trupi.

Gjat prerje se qepes rrjedhin lotët te cilat bejn shpëlarjen ne pjesën e jashtme të syrit.

Edhe hudhra ka veti të ngjashme, largon toksina dhe radikalët e rrezikshme nga trupi jone.

Edhe ullinjtë ndihmojnë ne shëndetin ton ku dhe kryej funksionin e mire te vezoreve.

Edhe fiku eshte plot me fara dhe gjate konsumimit te tyre rritin numrin dhe lëvizshmërinë e spermës tek meshkujt .


Fjalet kyqe : keshilla  natyre  eshte  ngjajshem  organet  trupit  shikoni  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Musakë me patate nga tegatuajm
Kek me tre ngjyra
Speca Çara Me Karota Turshi