Çaji pije e mirë për shëndetit ton
Çaji pije e mirë për shëndetit ton

Çaji pije e mirë për shëndetit ton

Kuzhint.com

Një filxhan çaj kënaq shijen dhe i bën mirë mendjes.

Studimet e fundit tregojnë se çaji nxit aktivitetin e trurit, sidomos pjesët që lidhen me kujtesën dhe marrjen e vendimeve.

Ende nuk është e qartë se çfarë i shkakton këto efekte, por publikimi i fundit i Nutritional Neuroscience dëshmon se një filxhan çaj jeshil ose i zi jep efekt në trurin e njeriut gjysmë ore pasi është konsumuar.

Studimet e mëhershme kanë treguar se konsumimi i tre-katër filxhanëve çaj në ditë ndihmon edhe në uljen e infarkteve, pakësimin e stresit e të tjera.

Anglezët janë populli që konsumojnë më shumë çaj.

Ata pinë rreth 165 milionë filxhanë çaji në ditë.

Në përqindje, kjo shifër përbën 80% të popullsisë. living. al


Fjalet kyqe : qaji  favor  shendetit  tuaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ramstek me patate dhe kepurdha
Torte per ditelindje
Shahe  torte  me pudinge te çokollades