Çaji, në favor të shëndetit tuaj..
Çaji, në favor të shëndetit tuaj..

Çaji, në favor të shëndetit tuaj..

Kuzhint.com

Një filxhan çaj kënaq shijen dhe i bën mirë mendjes.

Studimet e fundit tregojnë se çaji nxit aktivitetin e trurit, sidomos pjesët që lidhen me kujtesën dhe marrjen e vendimeve.

Ende nuk është e qartë se çfarë i shkakton këto efekte, por publikimi i fundit i “Nutritional Neuroscience” dëshmon se një filxhan çaj jeshil ose i zi jep efekt në trurin e njeriut gjysmë ore pasi është konsumuar.

Studimet e mëhershme kanë treguar se konsumimi i tre-katër filxhanëve çaj në ditë ndihmon edhe në uljen e infarkteve, pakësimin e stresit e të tjera.

Anglezët janë populli që konsumojnë më shumë çaj.

Ata pinë rreth 165 milionë filxhanë çaji në ditë.

Në përqindje, kjo shifër përbën 80% të popullsisë.

tek: www. living. al


Fjalet kyqe : qaji  favor  shendetit  tuaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me qokollad
Veze te ferguara me domate
Biskotat e mbretit (te pa pjekura)