Amareta me marmeladë molle nga Vuvuzel Vuvuzel
Amareta me marmeladë molle nga Vuvuzel Vuvuzel

Amareta me marmeladë molle nga Vuvuzel Vuvuzel

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 1 filxhan çaji gjalp ose margarin,
  • 1 filxhan çaji vaj,
  • 1 filxhan çaji kos,
  • sode
  • , mielle sipas nevojes..

Per mbushjen :

  • Marmalat ose Reçel..

Gatimi;

I perziejm te gjitha perbersit se bashku dhe me pas hedhim mielle aq sa te na perftohet nje brum gati si i byrekut..

Me pas e ndajm brumin ne kuleqe te vogla dhe e hapim me ndihmen e pecit ose me dore nje pete te vogel sikur bejm kuleqet e byrekut dhe i presim me anen e nje thike ne form kryqi edhe i vendosim copeza marmalate molle apo edhe reçel, me pas i mbledhim ashtu sikur i shikojm ne foto.

I vendosim ne tepsi dhe i fusim ne furren e ngrohur me pare per ti pjekur ne temperaturen 150 grade, i lem te piqen deri sa re marrin ngjyre dhe te kullojn e me pas i largojm nga furra..

Pasi i kemi hequr nga furra i vendosim ne enen apo pjatancen qe duam dhe i dekorojm me sheqer pluhur pasi kjo recete nuk permban sheqer.. Keto amareta mund ti servirim me kafe, çaje, qumesht, kakao etj...

Ju befte mire


Fjalet kyqe : brumera  amareta  marmelade  molle  vuvuzel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sterilizimi i kavanozëve dhe vazove
Pas domateve vjollce, vijnë mjedrat e portokalle
Tortë e shpejtë me  keksa tiramisu (pishkota)