Akullore stracciatella
Akullore stracciatella

Akullore stracciatella

Kuzhint.com

Përbërësit:

-500 ml ajkë e ëmbël(Hopla ose ndonjë tjetër),

-200 ml ajkë e thartë (shmand),

-100 gr sheqer pluhur,

-2 kese vanill sheqer,

-1/2 lugë e vogël aromë vanilje,

-200 gr qokoladë,

Përgatitja:

Ne nje ene qelqi rrahim me mikser ne fillim hopllën me sheqer deri sa te trashet, masa pastaj ia shtojmë aromën e vanilës dhe e përziejmë.

Pastaj ne te e shtojmë ajkën e thartë (shmandin) dhe në fund ia shtojmë qokoladën e coptuar në pjesë të vogla si ne foto.

E vendosim në frigorifer që të ngrihet.

Gjat ngrirjes e përziejmë disa herë akulloren qe masa te formezohet me mire.

Ju beft mire!!!


Fjalet kyqe : embelsira  akullore  stracciatella  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

-Torte kremoze-
Si te gatuajme Kunefe
Embelsire e lehte me keksa