AKULLORE ME MANAFERRA
AKULLORE ME MANAFERRA

AKULLORE ME MANAFERRA

Kuzhint.com

Përbërësit: *600 g manaferra, *130g sheqer, *1. 5 dl ujë, *2 lugë lëng portokalli. Udhëzimet: Përgatitja: Hidhni sasinë e caktuar të ujit në një enë, shtoni sheqerin dhe lëngun e portokallit, jepini një valë dhe lëreni të ziejë akoma ngadalë për 5 minuta, ftoheni.

Ndërkohë lani dhe thani me kujdes manaferrat, kaloini në frulator dhe bashkojani masën e përfituar shurupit të përgatitur në fillim.

Hidheni në formën për ftofje ne frigorifer, sprucojeni përsëri me pak lëng portokalli, mbulojeni formën me letër alumini dhe vendoseni për rreth 3 orë në frigorifer.

Servireni akulloren me krem qumështi të rrahur ose me xhelatinë manaferre.


Fjalet kyqe : embelsira  akullore  manaferra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kollepite me gjize nga tegatuajm
Qumështi i artë pija që do t’ju ndryshojë jetën
Kifle me MAk