Akullore me krem karamel
Akullore me krem karamel

Akullore me krem karamel

Kuzhint.com

Përbërësit:

500 ml qumësht,

250 ml krem ajke,

400 gr karamel,

⅛ lugë çaji vanil ose (3 -4 pika) vanilje ekstrakt.

Përgaditja:

Në një ene kombinojm qumësht dhe kremin se bashku, dhe e vendosim rreth ngrohjes se mesme deri sa te vlon pastaj e hekim nga të nxehtit.

Pastaj ia shtojm karamelin dhe vaniljen ku e perziejm me një tel per rraje derisa karameli te jet tretur plotësisht.

Kete përzierje e qesim në një tas metalike ose një tas qelqiduke e rrafshuar dhe duke e futur enë në një të madhe me ujë me akull, dhe duke e perzier herë pas here ( 15 deri në 20 minuta pastaj e lem për ta ftohur në frigorifer për të përfunduar deri ne ngrirjen për të paktën 4 orë.

Para se të shërbejnë, hiqni akullore nga frigorifer dhe për të mbajtur atë në temperaturën e dhomës për 10 minuta për të zbutur pak dhe me past ta sherbeni. manulechef.

Nese e gatuani ateher ju beft mire!


Fjalet kyqe : akullores  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Picë në formë dielli
Pasta me sos dhe proshutë
Bombica me zemer kumbulle