Ajvarë me speca te copatuara nga ne
Ajvarë me speca te copatuara nga ne

Ajvarë me speca te copatuara nga ne

Kuzhint.com

Përbëresit:

30 kg speca të kuq të shëndoshë,

kripë sipas shijes,

Pergaditja:

Specat lahen, pastrohen nga farat, piqen dhe qërohen pastaj priten me thike ne copa te vogla si ne foto.

Në tenxhere të përshtatshme hidhet gjysem gote vaj sa të nxehet.

Në të hidhen specat vehen në zjarrë dhe duke I përzier i ziejmë deri sa të avullohet lëngu.

duke I përzier vazhdimisht, gjersa ajvari të trashet.

Hidhet pjesa tjetër e vajit, kriposet ajvari dhe përzihet mirë.

Kavanozët e nxeht mbushen me ajvar të nxehtë, e mbi hidhet vaj I nxehtë dhe mbyllet kavanozi me cellofan të dyfishuar.

Kavanozët mbulohen me batanie dhe qëndrojnë 12 orë, pastaj vendosen në vend të ftohtë.

Në të njejtën mënyrë përgaditet ajvari me specat te perzier me patelgjana. karota etj.

Ajvarë me speca nga tegatuajm


Fjalet kyqe : turshi  ajvare  speca  copatuara  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ajke e embel e pergaditur ne kushte shtepie
Disa këshilla interesante që duhet patjeter ti dini
Biskot me mjaltë, për një mëngjes të përkryer