Ajvarë  i përgaditur nga Ema Emily
Ajvarë i përgaditur nga Ema Emily

Ajvarë i përgaditur nga Ema Emily

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 10 kg speca
  • 2 dl vaj
  • 50 gr kripe

Udhëzimet:

Specat i lajmë, i pastrojmë, i pjekim, i qërojmë, i bluajmë dhe i vejmë në enë të thellë të përshtatshme për zierje.

Ajvarin e ziejmë 4- 6 orë varësishtë nga sasia e specave.

Vajin dhe kripën ia shtojmë atëherë kur ajvari e ka të shterur gjithë lëngun që e lëshojnë specat gjatë zierjes (pas 3 orë nga vendosja në zjarrë).

Ajvarin me vaj dhe me krip e ziejmë spaku edhe 1 orë, atëherë e largojmë nga zjarri dhe ashtu të nxehtë e vendosim në kavanozë të sterilizuar, i mbyllim mirë dhe i ruajmë në vend të ftohtë të përshtatshëm për turshi.

Ju bëftë mirë…

Per ecurin e pergaditjes shikoni foton!


Fjalet kyqe : turshi  ajvare  pergaditur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pallaqinka ne furrë
Biskota të thata me djathë
Reçel me qershia