A e shkakëtojnë pagjumësinë ushqimet?
A e shkakëtojnë pagjumësinë ushqimet?

A e shkakëtojnë pagjumësinë ushqimet?

Kuzhint.com

Pagjumsia dhe ushqimet.

Ushqimet që duhet të shmangni para gjumit.

Djathi bën pjesë tek ushqimet që nuk duhen ngrënë përpara gjumit.

Djathi përmban një aminoacit i cili largon gjumit dhe rrit përqëndrimin.

Çokollata është një nga ëmbëlsirat më të dashura për të gjithë, por jo të gjithë i dinë efektet që të jep para gjumit. Çokollata kur bie në kontakt me trupin tonë çliron dopaminë e cila është një substancë që largon gjumin.

Po ashtu dhe alkooli është mjaft i dëmshëm përpara gjumit pasi rrit adrenalinën dhe na bën të harrojmë gjumin.

Të gjithë e dimë se kafeja është një pije e cila na lë pa gjum.

Po jo vetëm kafeja ka këtë efekt.

Jane dhe disa pije të tjera si prsh pijet energjike të cilat përmbajnë kafeinë dhe gjatë konsumimit të tyre kafeina në trup rritet dhe pagjumsia bëhet më shumë prezente.

Pikantët.

Ushimet pikante po ashtu si dhe kafeja kanë përbërës që na largojnë gjumin.

Përveq kësaj stomaku fillon të djegë dhe kjo është një tjetër arsye pse ne nuk duhet të konsumojmë shume ushqime apo bimë pikante.


Fjalet kyqe : keshilla  shkaketojne  pagjumesine  ushqimet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Omlet me banane
Rolad me banane nga Lulja La
 Lasagne me spinaq (lazanje)