A e dini se gjethet dafine kan vlera qudibërse
A e dini se gjethet dafine kan vlera qudibërse

A e dini se gjethet dafine kan vlera qudibërse

Kuzhint.com

A e dini se?

A e dini se te digjni gjethet e dafines ne shtepi, ju ndihmon shume ne;

Redukon ankthin

Redukton inflamacionin,

Permireson sistemin imunitar,

Cliron rruget e frymemarrjes,

Rrit vigjilencen,

Ndihmon ne relaksimin dhe nje gjendje me te mire shpirterore.

Ne darke perpara se te flini, apo ne cfar do lloj momenti kur keni kohe, merrni 5-6 gjethe dafine dhe digjini.

Gjethet e dafines jane perdorur prej vitesh ne gatim dhe madje edhe si caj ne raste te problemeve me frymemarrjen.

Mundeni edhe me i vendos nje tenxhere me uje te nxehte shtoj 5-6 gjethe dafine dhe i lem te valojne per rreth 15 deri ne 30 min dhe e gjithe shpia kenaqet nga aroma e saj, ose kur kam femijet jan me kolle i mbajm siper avullit te saj dhe i qeteson totalisht kollin, eshte super, edhe si caj mund ta perdorim:

Marrim gjethet e defines dhe i ndajm ne copeza te vogla i vendosim ne nje vazo qelqi e mbushim deri ne gjysëm pastaj e mbushim me vaj ulliri dhe e lëm për 3 jave ne erresir ku e tundim nje here ne 3 dite që mos te zej myk pastaj pas 3 jave e kullojm dhe tani është gati per perdorim ne floke.


Fjalet kyqe : keshilla  dini  gjethet  dafine  vlera  qudiberse  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Trileçe me ajke dhe kokos
Rollade me banane
Sauce Hollandaise