10 ushqime që nuk ruhen në frigorifer
10 ushqime që nuk ruhen në frigorifer

10 ushqime që nuk ruhen në frigorifer

Kuzhint.com

Ka disa ushqime që e kanë të nevojshme ruajtjen në frigorifer pasi në të kundërt mund të thahen, vyshken, e madje edhe të prishen, por ka të tjera, të cilat ne shpesh gabojmë dhe i fusim në ftohësin tonë që kemi në shtëpi.

Më poshtë po ju tregojmë 10 ushqime që nuk duhet t’i fusni në frigorifer.

Domatet - humbasin aromën.

Borziloku - përthith erërat e ushqimeve të tjera.

Patatet - amidoni ju kthehet në sheqer dhe zbuten.

Qepët - mund të myken.

Avokado - nëse doni të zbutet nuk bën të ruhet në frigorifer.

Hudhrat - nxjerrin sytha.

Vaji i ullirit - duhet në vend të freskët dhe të errët, por jo në frigorifer sepse ngurtësohet.

Kafja - humb aromën.

Mjalti - kristalizohet.

Buka - thahet.


Fjalet kyqe : keshilla  ushqime  ruhen  frigorifer  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fondant
Gurabia me mjalt, karrota dhe rrush te terur
Krelan me duqa nga Held Badalli