-Torte kremoze-
-Torte kremoze-

-Torte kremoze-

Kuzhint.com

Perberesit:

200 gr Gjize

3 Te verdha veze

3 Te bardha veze

50 gr Jogurt

70 gr Sheqer

1 Sheqer vanille

10 gr Miell

10 gr Niseshte

2 Luge gjelle leng limoni

marmelad pjeshke dhe kokos.

Pergaditja:

Nxehim furren ne 160 Grad.

Tepsin e mbulojme me leter per pjekje.

Gjizen e hedhim ne nje ene dhe e vendosim ne mikroval per 1 minute.

Pastaj e largojme nga mikrovala ia hedhim ajken dhe jogurtin e i perzim me mikser.

I shtojme 35 gr sheqer si dhe te verdhat e vezeve, sheqer vanillen dhe lengun e limonit e i perzim prap tere masen me mikser.

Miellin e perzim me niseshten dhe e hedhim te kremi me gjize.

Te bardhat e vezeve i rrahim me sheqerin e mbetur deri sa masa te trashet.

Te ndahet masa ne 3 porcione e ti hedhit nje nga nje kremit me gjize dzke e perzier me kujdes.

Pasi te jete perzier mir masa e hedhim ne tepsi.

Marrim nje tepsi tjeter e mbushim me uje(1 cm) dhe ne te e vendosim tepsin e mbushur me kremin.

Te mbeshtillet tepsia me kremin me folie.

Te pjeket ne temperatur 165 Grad per 35 minuta.

Mbas 12 minutave te pjekjes te ulet temperatura ne 110 Grad.

Pasi te jet pjekur e lyejm siper embelsiren me marmelad pjeshke dhe kokos.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kremoze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si të shpëtojmë nga dhimbja e kokës?
Biskota të mbushura
Maske per fytyre te thate e te lodhur