-Kifle dy ngjyrshe-
-Kifle dy ngjyrshe-

-Kifle dy ngjyrshe-

Kuzhint.com

Perberesit:

2 Veze

  • 300 ml Qumesht
  • 300 ml Uje
  • 10 gr kfasac
  • 2 lug te mesme kryp
  • 4 luge sheqer
  • Miell derisa te ngjeshet mire
  • 1 Margarin per lyrje
  • 2 luge kakao

Per mbushje;

  • marmallad, aerokrem ose djathe per ne mes nese deshironi

Përgatitja:

Ne nje ene perziejm te gjithe perbersit e lengshem pastaj shtojme miellin dhe perziejm nga dale deri sa masa te bashkohet.

Pasi te kemi gatuar e ndajm ne dy pjes e ku gjysmes se brumit ja shtojm 2 lug kakao dhe e leme brumin veq e veq ne nje vend te nxehte qe te pushoj per 1 ore.

Pastaj brumi duhet te behet ne kuleq ku duhet ti tehollojme nje nga nje ne peta te vogla dhe ti lyjme me margarin pastaj e hapim peten dhe I presim ne trekendesha te dy ngjyrat kune fillim i qesim nga nje lug te qajit marmallad, aerokrem ose djathe nese deshironi sepse ketu jan te gatuara pa asnjeren pastaj i rrotullojme.

I qesim ne tepsi te lyer me vaj, ku prap i lem te pushojn per 30 min i lyhem me ve siper pasi te ken ardhur. , ku dhe i pjekim me furre te nxeht 200 grad

Ju befte mire!

​Kifle dy ngjyrshe nga Haki Krasniqi


Fjalet kyqe : brumera  kifle  ngjyrshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë me arra
Role me banane te mbështjellë me krepa me kakao
Vidim me sheqer gatuar ne furre