-Gurabija -
-Gurabija -

-Gurabija -

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 vez dhe 4 filgjana vaj, 2 filgjana kos dhe 1 pecive, 4 filgjana sheqer dhe, miell sipas nevojes

Pregaditja e recetës :

Ne fillim marrim nje en pak me te thelle dhe aty e gatuajm brumin qe na nevoitet per kete mas te gurabijave duke i bashkuar te gjithe perbersit si :4 veze, 4 filgjana vaj, 2 filgjana kos, 1 pecive (pluhur fryres per embelsira), 4 filgjana sheqer dhe miellë sipas nevojes deri sa te trashet burimi miredhe te behet i ngjeshur.

Pastaj nga brumi i fitura qe kemi gatuar marrim dhe formoj toptha te vegjel te cilet pastaj i renditim ne nje tepsi ku me par e kemi shtruar me nje leter per pjekje.

Pasi te kemi perfundu me renditjen e gurabijave ne tepsi e marrim dhe e fusim ne furren e nxehur me par dhe i pjekim ne temperatur 200 grad.

Pasi te pjeken mund te servohen te nxehta me qaj apo kafe ose edhe mund te ruhen te mbeshtjellura me leter.

Nese vertet i pergaditeni ju befshin mirete gjitheve.

Gurabija te pergatitura nga Dita Luani Bajraktari.


Fjalet kyqe : brumera  gurabija  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne me krem vanilje
Torte ditë e natë
Patatet te skuqura dhe steak i pjekur